Mattilsynet har nå laget en veileder til TSE-forskriften, etter at det ble innført forbud mot bruk av fiskemel i fôr til drøvtyggere.
Fish.no har tidligere omtalt endringer i TSE-forskriften, som ble fastsatt 29. april. Hovedendringen medfører at det blir forbudt å fôre drøvtyggere med fiskemel.
Les mer: Forbudt med fiskemel til drøvtyggere 30.04.2010
Det er nå utarbeidet en veileder til vedlegg IV i forordningen, som omhandler produksjon av fôr og fôring, opplyser Mattilsynet.
Mattilsynet har også utarbeidet et særskilt søknadsskjema. De som vil søke om godkjenning for produksjon av fôrblandinger med fiskemel og/eller bearbeidet fiskeensilasje til enmagede dyr i et produksjonsanlegg, som også produserer fôrblandinger til drøvtyggere, må benytte vedlagte søknadsskjema, opplyser Mattilsynet.
Last ned
- Veileder om fôring av dyr med hensyn til forebygging av, kontroll med og utryddelse av overførbare spongiforme encefalopatier (TSE) (pdf)
- Søknad om godkjenning av fôrvirksomhet i henhold til TSE-forskriftens § 3 (pdf)