Vurderer bytte fra torsk til laks

Lovund: Nordland Marin Yngel har søkt Fiskeridirektoratet om å få bruke sitt landbaserte anlegg for torskeyngel, til produksjon av settefisk av laks.

Men administrerende direktør Tone Vassdal i Nordland Marin Yngel AS, vil overfor Rana Blad ikke kommentere om selskapet kutter torsk til fordel for laks.

I april i år ble det kjent at Nordland Marin Yngel så seg nødt til å stoppe produksjonen av torskeyngel og si opp fem ansatte. Selskapet ble satt i ventemodus.

– Det er ikke marked for yngel og settefisk i nuet. Da er det ingen vits for oss å produsere noe, sa styreleder Sonja Djønne, til Rana Blad i begynnelsen av april i år.

– Vi har et mål om å jakte på muligheten til å produsere yngel av andre marine arter. I tillegg er vi klare til ta opp produksjonen av torskeyngel og settefisk når situasjonen i marked snur, sa styrelederen den gang.

Deler av anlegget ved bedriften ble ikke tatt i bruk før stoppordren kom. Total har eierne investert 60 millioner kroner i oppbyggingen av bedriften, skrev avisa.

Nå ser det ut for at selskapet i stedet vil satse på laks.

Olaisen-familien er sterkt inne på eiersiden i Nordland Marin Yngel AS (NMY), med deleierskap i de tre selskapene som er størst på eiersiden i NMY. Det gjelder aksjonærselskapene Vigner Olaisen AS (som eier 49,52 prosent i NMY), Helgeland Marinfisk (med 17,39 prosent) og Helgelandstorsk AS (med 15,78 prosent eierandel i NMY).

Også Helgeland Sparebank er involvert på eiersiden, med 48,32 prosent av aksjene i ROI Invest AS, som igjen eier 45,53 prosent av aksjene i Helgeland Marinfisk AS, som er nest største eier i NMY.