I Repparfjordelva i Finnmark ble 2009 den tredje beste sesongen noensinne.
Mens rapportene fra mange lakseelver har vært nedslående i 2009, noterer Vest-Finnmark jeger- og fiskerforening (VJFF) nok en god sesong for Repparfjordelva. 7,4 tonn ble resultatet, det tredje beste året i elva noen sinne, melder Finnmark Dagblad.
– Hvis vi hadde en ordentlig vannstand og ikke så lang periode med varmt vær, så hadde det vært 10 tonn. Det er det ikke tvil om, sier Geir Ove Trondsen, leder i foreningen som forpakter vassdraget, til avisa.
– Det er jo en laksestamme som fungerer. Jeg synes det er kjempeartig. Det gir inspirasjon. Laksestammen vi har er ikke truet, sier foreningslederen.
Repparfjordelva har vært stipulert til å ligge på et årlig uttak på rundt fem tonn laks. Flere gode lakseår gjør imidlertid at eksperter og fiskere tror elva framover vil gi dobbelt så mye laks, skriver avisa.
– Jeg har ikke noe imot å gjette på over 10 tonn i året. Jeg er positiv på laksens sine vegne. Det er vanskelig å spå, men det ligger til rette for det, sier fiskeforvalter Harald Muladal ved Fylkesmannens miljøvernavdeling.
I fjor ble det tatt 10,3 tonn i Repparfjordelva, noe som var den beste sesongen noen gang.