Lusefritt hos Marine Harvest

HERØY: – På Helgeland er ikke lakselus noe stort problem, sier veterinær Bjørn Inge Richardsen i Helgeland Fiskehelse.

Helgeland Fiskehelse har oppsyn med fiskehelse i oppdrettsanleggene fra Flatanger i Trøndelag i sør, og nord til og med Dønna, skriver Helgeland Arbeiderblad.

Avisa har vært med veterinær Bjørn Inge Richardsen på kontroll på Marine Harvest sitt anlegg sørvest for Seløy i Herøy.

Ikke en eneste lakselus

Veterinæren opplever stor variasjon i forekomsten av lakselus. Mens Trøndelag sliter med lakselus, er lakselus et lite problem på Helgeland.

– Her på Helgeland, med god avstand mellom lokalitetene, har vi veldig lite lus på laksen, sier Bjørn Inge Richardsen til avisa.

Den store håven senkes for å hente opp 20 laks for stikkprøvetaking.

– Her er ikke en eneste lakselus å finne på fisken, konstaterer veterinær Richardsen.

– Marine Harvest er kommet et stykke lenger enn andre i bekjempelsen av lakselus. Det går på rutiner, registrering og det å kunne trekke konklusjoner av arbeidet, sier Richardsen.

Gjennom et godt samarbeid mellom fiskehelsetjenesten og oppdretterne på Helgeland, har regionen unngått at lakselus har blitt et problem, forteller Richardsen til avisa.

– Hysteri i media

– Det er litt hysteri i media for tiden. Kritikken som kommer er lite saklig begrunnet, selv om næringa står overfor store utfordringer. Her på Helgeland har vi i alle fall god kontroll og oppdrettsnæring og tilsynsmyndighetene samarbeider godt, sier Bjørn Inge Richardsen i Helgeland Fiskehelse.