Mattilsynet har nå fastsatt soneforskrift for forebygging og bekjempelse av lakselus i Sunnhordland, Bjørnefjorden og Hardangerfjorden.
Forskriften ble fastsatt den 14. juli 2010.
– Mattilsynet gjør dette for å beskytte villfisken mot lakselus. Hensikten med en soneforskrift er å samordne de forskjellige tiltakene innenfor et geografisk område, sier Kristina Landsverk, tilsynsdirektør i Mattilsynet, i en pressemelding.
Les også: Høringssvar om soneforskrift i Hordaland 12.07.2010
Tiltak for å beskytte villfisk
Det har de siste årene vært en økende forekomst av nedsatt følsomhet og resistens mot sentrale lakselusmidler i lus på laks i oppdrett i flere områder.
– Mange virksomheter har slitt med å holde lusetallet i oppdrettsanlegg under den nasjonale tiltaksgrensen, dette gjelder blant annet i områdene Sunnhordland, Bjørnefjorden og Hardangerfjorden, skriver Mattilsynet.
Mattilsynet er bekymret over utviklingen og de konsekvensene dette kan ha på de svært sårbare bestandene av villaks og sjøørret i området, og finner det derfor nødvendig å vedta særskilte tiltak gjennom en egen soneforskrift for dette området, mener Mattilsynet.
– Ved å ha bedre kontroll med lakselus på fisken i oppdrettsanleggene senker vi også presset på villfisken, sier Landsverk.
Forskriftens innhold
Soneforskriften gjelder for akvakulturanlegg i kommunene Os, Samnanger, Fusa, Tysnes, Austevoll, Kvinnherad, Jondal, Kvam, Fitjar, Stord, Bømlo, Sveio, Vindafjord og Etne.
Forskriften inneholder i hovedsak disse elementene:
- Fastsetting av områder og tidsrom for koordinert brakklegging.
- Fastsetting av lusekoordineringsområder og krav til samarbeid innenfor disse.
- Krav til destruksjon av lakselus og eggstrenger fra transportvann og slakteri.
- Krav om elektronisk registrering av data, for å sikre at oppdretterne har oversikt over lusenivå og behandlinger på anlegg i samme område.
Innføringen av soneforskriften skapte noe usikkerhet om hvilke krav som gjelder på luseområdet. Mattilsynet har derfor laget et informasjonsskriv der tilsynet forklarer kravene i soneforskriften, samt tar med de kravene i nasjonal luseforskrift som fortsatt gjelder i sonen. Informasjonsskrivet er sendt ut til alle oppdretterne, slakteriene og brønnbåtene i sonen.
– Soneforskriften, et nytt og viktig tiltak
Soneforskriften som nå er fastsatt er et viktig tiltak for Mattilsynets videre arbeid mot lakselus.
– Dette er et viktig steg på veien mot en mer robust, bærekraftig og fremtidsrettet oppdrettsstruktur, sier Landsverk og understreker at det er viktig å få igangsatt nye tiltak så raskt som mulig. – Hvis det viser seg at dette ikke er tilstrekkelig, vil det være aktuelt å innføre strengere tiltak i den sonen som nå fastsettes.
Et av de viktigste tiltakene i soneforskriften er koordinert brakklegging. Ved gjennomføring av en felles brakklegging vil deler av fjordsystemene i perioder stå uten oppdrettsfisk i merdene. Slik fjerner man smittekilder og det produseres minimalt med lus i området.
– Summen av tiltak
Brakklegging, planmessig og koordinert behandling på områdenivå, begrenset spredning av lus fra transport og slakterier forventes samlet sett å gi resultater. Mattilsynet forventer at dette blant annet vil føre til redusert antall behandlinger, bedre kontroll med lusenivået og redusert resistensutvikling. Samlet vil dette føre til et lavere smittepress mot villfisken sier Landsverk.
Landsverk påpeker viktigheten av å vurdere summen av alle tiltakene i forskriften, og ikke tiltakene hver for seg.
– Vi vil fortsatt ha en løpende vurdering om det er behov for opptrapping til sterkere virkemidler i kampen mot lakselus, sier hun.
Flere soneforskrifter på trappene
Mattilsynet la ut forslag til soneforskrift for deler av Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag på høring 12. juli i år. Høringsfristen er satt til 10. september, 2010. Det arbeides også med lignende soneforskrifter for regionene Rogaland og Agder og Nordland.
Les også: Lager soneforskrift for Trøndelag 12.07.2010